Ile kosztuje wygłuszanie ściany w 2026 roku?
Za wygłuszanie ściany zapłacimy około 140 zł/m2. Należy pamiętać, że cena może się różnić w zależności od rejonu. Minimalna kwota jaką będziemy musieli zapłacić to około 80 zł/m2, a maksymalna 200 zł/m2.
Chcesz poznać dokładną cenę u siebie?
Otrzymaj darmowe wyceny
Bez zobowiązań
Od czego zależy cena wygłuszania ściany?
Koszt wygłuszania ściany może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj użytych materiałów, powierzchnia do wyciszenia oraz stopień skomplikowania prac. Każda realizacja jest unikalna, dlatego cena jest ustalana indywidualnie. Poniżej przedstawiamy kluczowe czynniki wpływające na koszt wygłuszania:
Rodzaj materiałów wygłuszających
Istnieje wiele materiałów używanych do wygłuszania, od pianki akustycznej po panele z wełny mineralnej. Wybór materiału wpływa na cenę, trwałość oraz efektywność wyciszenia. Na przykład, panele akustyczne o wysokiej gęstości mogą być droższe, ale oferują lepsze właściwości dźwiękochłonne.
Powierzchnia ściany
Im większa powierzchnia do wygłuszenia, tym wyższy koszt. Wyciszenie dużych powierzchni wymaga więcej materiałów oraz czasu pracy. Dodatkowo, nieregularne kształty ścian mogą zwiększyć ilość potrzebnych materiałów i skomplikować proces instalacji.
Stopień izolacji akustycznej
Różne poziomy izolacji akustycznej mogą być wymagane w zależności od potrzeb klienta. Na przykład, przestrzenie takie jak studia nagraniowe wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań, co może podnieść koszty.
Prace przygotowawcze i montażowe
Stan ściany przed rozpoczęciem prac oraz zakres wymaganych przygotowań mogą wpłynąć na cenę. Dodatkowe czynności, takie jak wyrównanie powierzchni czy usunięcie starych powłok, również mogą zwiększyć całkowity koszt usługi.
Lokalizacja i dostępność
Usytuowanie obiektu oraz dostępność miejsca pracy mogą wpływać na koszt. Prace w trudno dostępnych lokalizacjach, na przykład w wysokich budynkach bez windy, mogą wymagać dodatkowego sprzętu i pracy, co przekłada się na wyższe ceny.
Mała ściana za łóżkiem w bloku
700–1200 zł za ścianę 5 m² przy montażu 6–8 paneli akustycznych bez napraw podłoża.
Jedna ściana między mieszkaniami
Przy ścianie 10–12 m² fachowcy często liczą 2500–4200 zł za przedściankę z wełną akustyczną i płytami g-k. Drożej wychodzi przy podwójnej płycie, bo dochodzi około 12–15 m² materiału i więcej pracy przy łączeniach.
Pokój do pracy z domu
18 m² powierzchni do wygłuszenia → 3200–5500 zł. Tu można zaoszczędzić 400–900 zł, jeśli firmy montują panele tylko na ścianie sąsiadującej z hałasem, zamiast obkładać cały pokój bez pomiaru problemu.
Czy wygłuszenie samą pianką wystarczy?
Przy pokoju 12 m² same pianki za 600–1000 zł często kończą się poprawkami za kolejne 1500–3000 zł, bo tłumią pogłos, ale słabo odcinają rozmowy zza ściany. To częsty błąd przy mieszkaniach w bloku, gdzie potrzebna jest cięższa warstwa, np. płyta g-k z wełną.
Większe zlecenie w lokalu lub studiu
Wyciszenie 25–30 m² ścian to zwykle 8500–15000 zł przy układzie warstwowym z matą, wełną i podwójną płytą. Tu ludzie przepłacają nawet 1000–2500 zł, gdy wybierają najdroższe panele dekoracyjne na całość, zamiast rozdzielić izolację od wykończenia.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje wygłuszenie ściany za m2 w mieszkaniu?
Najczęściej spotykany budżet to 150–350 zł/m2 przy prostej zabudowie z materiałem i montażem. Ściana 10 m2 może więc kosztować np. 1 800–3 200 zł, jeśli nie trzeba przerabiać instalacji ani gniazdek.
Czy wycena wygłuszania ściany z dojazdem jest płatna?
Część wykonawców liczy 0–150 zł za pomiar z dojazdem, a przy większym zleceniu odlicza tę kwotę od ceny prac. Przy zapytaniu dobrze podać metraż, typ hałasu i zdjęcie ściany, bo wtedy pierwsza wycena bywa wystarczająco dokładna.
Ile dopłaca się za wygłuszanie ściany w weekend?
Weekend zwykle podnosi koszt robocizny o 10–30%, szczególnie gdy firmy muszą wejść poza standardowym grafikiem. Jeśli termin nie jest pilny, ta sama praca w tygodniu często wychodzi taniej.
Co bardziej się opłaca: panele akustyczne czy przedścianka wygłuszająca?
Przy małym budżecie panele poprawią pogłos w pokoju, ale słabo zatrzymają rozmowy zza ściany; kosztują często 80–250 zł/m2. Przedścianka z wełną i płytami jest droższa, zwykle 180–400 zł/m2, ale lepiej działa na hałas od sąsiada.
Czy freelancer od wygłuszania ścian będzie tańszy niż firma?
Freelancer może być tańszy przy małej ścianie, np. o 10–20% na robociźnie, bo ma niższe koszty stałe. Firma częściej ma ekipę, krótszy termin i formalną gwarancję, co przy większym mieszkaniu bywa bezpieczniejsze.
Jakiego efektu można oczekiwać po wygłuszeniu jednej ściany?
Dobrze zrobiona przegroda potrafi obniżyć odczuwalny hałas rozmów lub telewizora, ale nie zawsze wycina dźwięki uderzeniowe z sufitu i podłogi. Błąd, na którym ludzie przepłacają, to montaż cienkiej pianki na ścianie w nadziei na ciszę od sąsiada.
Czy można zamówić samo wygłuszenie ściany bez remontu całego pokoju?
Tak, specjaliści mogą pracować punktowo na jednej ścianie, choć trzeba liczyć się z pyłem, przesunięciem mebli i późniejszym malowaniem.
Usługi budowlano-naprawcze - gdzie szukać?
Poniżej przedstawiamy nasz ranking specjalistów z podziałem na miasta: